geri dön 

 
   
Özgeçmiş
Yayınlar
Yenilikler
Linkler
   

ENGLISH 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ÇENE VE YÜZ KIRIKLARININ TEDAVİSİ

 

 


Çene ve yüz kemiklerinin kırıkları, yirminci yüzyılın en büyük problemlerinden olan trafik  kazaları sebebi ile oluşur. Ayrıca, düşmeler, kavga gibi sebepler de çene ve yüz bölgesi kırıklarına sebep olan olaylardır.

Çene, yüz kırıkları ilk bakışta çok dramatik bir görünüm sergileyebilir ancak uzmanının tedavisi ile son derece güzel bir sonuç verir. Çene kırıklarının tedavisi, vücudun diğer bölgelerinin kırıklarından farklılık gösterir.  Diğer bölgelerde esas, kemiğin ideale yakın bir iyileşme göstermesidir. Çenelerde ise kemiğin iyileşmesi kadar, alt ve üst çene dişlerinin diziliş ve kapanışının (Oklüzyon) kaza öncesi durumuna getirilmesi büyük önem taşır. Çene kemiği kaynamış fakat ideal oklüzyonu sağlanmamış bir kişide uzun vadede tedavisi güç çene eklemi problemleri, çiğneme ve beslenme problemleri  ortaya çıkacaktır. Her halukarda, ileride çene kemiği tekrar kırık yerinden ameliyatla kırılıp oklüzyon sağlanabilirse de, ideal olan çene kırığının uzman bir çene cerrahı ( maksillofasiyal cerrah)  tarafından tedavi edilmesidir.

Çocuklarda çene kırıkları çok daha ayrı ve ciddi bir önem taşır. Düzgün bir tedavi görmeyen bir çocukta ileride, çeneler  ve yüzde çok bariz şekil ve fonksiyon bozuklukları ortaya   çıkacaktır.


 


 

 

 

 

  


© Copyright 2002 Prof.Dr.Orhan GÜVEN